Keramické výplne zubov – keramické plomby

Pri väčších kazoch, zlomených častiach zubov, úrazoch sa ako náhrada zubného tkaniva často využívajú keramické výplne zubov. Ide minimálne invazívny zákrok, kde nie je potrebné brúsenie zdravých zubných tkanív, čo je výhodou oproti korunkám .
Úlohou keramických výplní zubov je obnoviť poškodenú časť zuba. Presnejšie splynú s prechodom povrchu výplne na zub, čo výrazne znižuje riziko vzniku ďalšieho zubného kazu.

 

3 druhy keramických výplní:
• inlay- nahrádza sa iba malá časť zuba, 1 plôška zuba
• onlay-výplň, ktorá nahrádza väčšiu časť zuba
• overlay- nahrádza sa celá žuvacia plocha, používa sa teda na zadné zuby.

Biele výplne zubov – kompozity

     Na miestach, kde nie je  dostatočná ústna hygiena sa tvorí povlak. Ten, ak sa neodstráni, baktérie v ňom obsiahnuté poškodzujú zubný povrch a vzniká zubný kaz.

     Podľa lokalizácie a závažnosti zubného kazu máme rôzne možnosti, ako obnoviť formu a funkciu zuba. Kompozitné výplne pozostávajú zo živice a plniva (keramika, kremeň), mikromechanicky sa viažu k zubným štruktúram. Najväčšou výhodou týchto výplní je, že ihneď po zhotovení výplne môžete jesť.  Životnosť bielej plomby sa za predpokladu jej kvalitného zhotovenia zubným lekárom a  vašej výbornej ústnej hygieny priemerne pohybuje od niekoľkých rokov až po desiatky rokov. 

     Výplňou, ktorá je zhotovená priamo v ústach, riešime malé a stredné defekty zubov, pri veľkých poškodeniach je vhodné siahnúť po keramických výplniach, ktoré sú trvácnejšie a odolnejšie voči mechanickému zaťaženiu, ktoré vzniká pri hryzení.