Endodoncia – ošetrenie koreńových kanálikov

Jedná sa o vyplnenie koreňových kanálikov modernými plniacimi technikami. Ide o absolútne bezbolestný výkon, po ktorom sa zachováva plne funkčný zub v ústnej dutine. Časy, keď pre bolesť zubov sa muselo pristúpiť k extrakcii (vytiahnutiu) daného zuba sú už dávno preč.     

Endodoncia je potrebná väčšinou v dôsledku kazu ,zápalu, alebo úrazu . Neošetrený zubný kaz sa šíri, baktérie v ňom obsiahnuté prenikajú do zubnej drene a spôsobujú zápal. Ak sa neošetrí včas toxíny (zápal)  sa krvným riečišťom dostávajú do celého tela a môžu tak negatívne ovplyvniť celkový zdravotný stav pacienta. Je preto dôležité, aby zubný lekár ošetril kazom poškodený zub, čo najskôr a vyhol sa spolu s pacientom týmto komplikáciám.

Liečbou koreňových kanálikov môžeme zachrániť zub pred jeho vytrhnutím. Takto ošetrený zub pomáha zachovať funkciu žuvania a stabilitu Vášho chrupu. Zachovaním prirodzeného zuba sa vyhneme nutnosti nahradiť ho umelým zubom.

 Postup pri ošetrení koreňových kanálikov.

    • vyhotovenie röntgenového snímku priamo v ambulancii,
    • podanie lokálneho anestetika (znecitlivenie),
    • odstránenie infikovaného (zapáleného) nervu, čistenie a rozšírenie koreňového kanálika,
    • po vyčistení koreňového kanálika nasleduje hermetické uzavretie zuba dezinfekčnou vložkou na 10 až 14 dní,
    • potom nasleduje definitívne vyplnenie koreňových kanálikov.

 
Rekonštrukcia zubov po ošetrení koreňových kanálikov.

V niektorých prípadoch strácajú zuby po endodontickom ošetrení svoju pevnosť a preto musia byť zrekonštruované tak, aby ich odolnosť bola obnovená. O potrebe a spôsobe rekonštrukcie rozhodne Váš zubný lekár podľa stavu poškodeného zuba.
Na zadné zuby býva pri žuvaní vyvíjaný veľmi veľký tlak a preto je odporúčané použiť na ich spevnenie KORUNKY, v prípade potreby aj použitie koreňového čapu.